www.wirtual.com.pl
B E Z P I E C Z N E   G Ó R Y   -   I   T Y   M O Ż E S Z   P O M Ó C
Smigło dla Tatr
Następna strona

Olandia


Wiatraki Kręgi magiczne Autor obok jednego z licznych na wyspie kamieni runicznych
Olandia jest wyspą na którą wjeżdża się przez do niedawna najdłuższy most w Europie (ponad 6 km długości). Sama wyspa jest bardzo płaska (najwyższe wzniesienie to zaledwie 56 metrów) i wąska. Wszędzie pełno wiatraków, kręgów magicznych, kamieni runicznych.Do wartych zobaczenia miejsc należą:Mur Karola X -mur Karola X. Władca ten wybudował mur w poprzek wyspy oddzielając w ten sposób część będącą jego własnością od reszty.

Widok z latarni morskiej
-Lange Jan - latarnia morska położona w rezerwacie przyrody o nazwie Ottenby na południowym końcu wyspy. Z latarni rozciąga się wspaniały widok zarówno na Bałtyk jak i na płaskie połacie wyspy (głównie wspomniany rezerwat). UWAGA! Wjazd na cypel jest płatny (w 1998 roku było to 40SEK od samochodu - w cenie zawarty jest wstęp do latarni)
Rezerwat Ottenby jest jednym z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków w całej Szwecji - wiele ważnych badań było prowadzonych przez tutejszą stację ornitologiczną. Po całym parku poprowadzonych jest wiele ścieżek na których często można znaleźć miejsca przygotowane do obserwacji. Sam park jest już dość stary - jego historia sięga bowiem szesnastego wieku.


Twierdza Eketorp Chaty w twierdzy Eketorp Eketorp Jest to jedna z najbardziej znanych budowli na Olandii. Pierwsi mieszkańcy pojawili się tutaj już około 300 lat przed naszą erą. Od IV wieku n.e. był to gród otoczony wysokim murem. Wielokrotnie podupadał, ale odradzał się i jeszcze bardziej rozbudowywał. Główny okres świetności przypada na VIII - IX w., a około XIII w. nastąpił ostateczny upadek. Obecnie można zwiedzać mieszczący się wewnątrz budowli skansen, na który składają się rekonstrukcje chat z 3 głównych okresów rozwoju w których prezentowane są narzędzia pracy, broń itp. W szczycie sezonu organizowane są również pokazy np. wytopu żelaza, pieczenia chleba i inne prezentujące pracę dawnych mieszkańców tego grodu - można również samodzielnie spróbować którejś z prac. My byliśmy pod koniec czerwca i pokazy jeszcze się nie odbywały. Można również obejrzeć muzeum, w którym zgromadzono eksponaty wydobyte podczas prowadzonych tutaj wykopalisk.


Zamek Borgholm Zamek Borgholm - wnętrze Zamek Borgholm W czasach swej świetności była to potężna budowla - jeden z najważniejszych zamków Królestwa. Jego historia sięga wieku XII'tego. Wielokrotnie trawiony przez pożary po których obecnie pozostały już tylko ogromne, ale dobrze zachowane ruiny przypominające nieco Krzyżtopór. Wewnątrz urządzane są wystawy szwedzkich i zagranicznych artystów.
W okolicy Zamku Borgholm mieści się Solliden - letnia rezydencja Rodziny Królewskiej.


Puszcza Troli

- tzw. Puszcza Trolli znajdująca się na północnym krańcu wyspy to dość duży obszar leśny, przez który poprowadzone są liczne szlaki turystyczne. My z braku czasu wybraliśmy się na najkrótszą 1,5 km trasę. Po wejściu w las zrozumieliśmy dlaczego nazwano go właśnie lasem trolli. Drzewa, głównie iglaste są powyginane w rozmaite kształty. Przy odrobinie wyobraźni można się poczuć jak w krainach opisywanych przez Tolkiena.


Oczekuję na uwagi.

Na początek  
Następna strona


Copyright 1998-2004 Weronika i Grzegorz Sowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie jakichkolwiek elementów strony (tekst, zdjęcia) bez zgody autorów ZABRONIONE.
Wykorzystywanie adresów e-mail do celów marketingowych zabronione.
Ostatnia modyfikacja serwisu: grudzień 2004