www.wirtual.com.pl
B E Z P I E C Z N E   G Ó R Y   -   I   T Y   M O Ż E S Z   P O M Ó C
Smigło dla Tatr
Poprzednia strona  Następna strona

Pojezierze: Hamenlinna


Na ruchliwej trasie miedzy Helsinkami a Tampere, w odległości 100 km od stolicy leży Hämeenlinna. Ta 45-tysięczna miejscowość położona na Pojezierzu Fińskim jest centrum administracyjnym prowincji Południowej Finlandii. To najstarsze śródlądowe miasto Finlandii założone w 1639 r. jest równocześnie miejscem urodzenia Sibeliusa, narodowego kompozytora kraju.
Hamenlinna - widok zewnętrzny Hamenlinna - sala bankietowa
Hamenlinna - dziedziniec Główną atrakcję miasta stanowi Hämeenlinna, potężny zamek, od którego pochodzi zresztą jego nazwa. Ufundowany w 1260 r. nad brzegiem jeziora Vanajvesi miał chronić krańce państwa szwedzkiego przed zagrożeniem ze wschodu. Warto wspiąć się na wieże oraz zejść do lochów wąskimi i niskimi korytarzami. Pomimo zawieruch dziejów ostał się jego średniowieczny wygląd. Zachowany w bardzo dobrym stanie zamek jest dzisiaj dumą i symbolem miasta oraz ważną pod względem architektonicznym i historycznym pamiątką przeszłości.

Po zamku oprowadzają przewodnicy (również w języku angielskim), są organizowane tu także przeróżne imprezy kulturalne oraz wystawy historyczne. Istnieje również możliwość wynajęcia części sal przez osoby prywatne, aby urządzić tu chociażby wesele.

Obok zamku znajduje się Muzeum Artylerii, specjalizujące się w historii wojny. Jest to unikalny międzynarodowy zbiór uzbrojenia zwieziona z 13 krajów. Można obejrzeć ponad 90 różnych typów armat i dział pochodzących od XV wieku aż do II wojny światowej. Kolekcja rosyjskiej artylerii jest największym tego typu zbiorem znajdującym się poza granicami Rosji.

Zamek można zwiedzać codziennie w godzinach od 10-18 (V-VIII), oraz 10-16 (IX-IV). Wstęp kosztuje 40 marek fińskich (ulgowy 20) (dane z 1998 roku).
Muzeum Artylerii w sezonie letnim otwarte jest w tych samych godzinach co zamek, natomiast X-IV tylko w weekendy od 12 do 17.


Oczekuję na uwagi.

Na początek  
Poprzednia strona  Następna strona


Copyright 1998-2004 Weronika i Grzegorz Sowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie jakichkolwiek elementów strony (tekst, zdjęcia) bez zgody autorów ZABRONIONE.
Wykorzystywanie adresów e-mail do celów marketingowych zabronione.
Ostatnia modyfikacja serwisu: grudzień 2004