www.wirtual.com.pl
B E Z P I E C Z N E   G Ó R Y   -   I   T Y   M O Ż E S Z   P O M Ó C
Smigło dla Tatr
Poprzednia strona  Następna strona


Pojezierze: Olavinlinna

W sercu fińskiej krainy jezior leży 30-tysięczne miasto Savonlinna. To jedno z najważniejszych rekreacyjnych miast tego regionu jest rozłożone na wielu, blisko siebie leżących wyspach połączonych mostami. Dochody z przemysłu drzewnego i handlu są jednak niczym w porównaniu z tymi pochodzącymi z turystyki i kudos - corocznego międzynarodowego festiwalu operowego. W lipcu i sierpniu, kiedy odbywa się ten festiwal i jest szczyt ruchu turystycznego, miasto pęka w szwach, ale wcześniej i później na ulicach i licznych małych plażach panuje cisza i spokój.
Olavinlinna Olavinlinna Olavinlinna - miejsce po składzie amunicji Największym skarbem i atrakcją turystyczną Savonlinny jest zamek Olavinlinna . Znajduje się w odległości 15 minut spacerem od portu. Usadowiony na małej wysepce i wyglądający jak jakiś wielki szary potwór wyłaniający się z głębin, zamek został ufundowany przez Erika Axelssona Totta, szwedzkiego wicekróla; aby strzec ważnego dla transportu śródlądowego węzła, położonego na wschodnim krańcu tego, co było ówczesnym imperium szwedzkim - rejonu, na który zazdrosnym okiem patrzyła ekspansywna Rosja.
Prace konstrukcyjne rozpoczęły się w 1475 r., a budowę zakończono pomyślnie w 1490 r. Wokół zamku stopniowo osiedlali się ludzie tworząc osadę, która uzyskała prawa miejskie w 1639 r. Szwedzi wznieśli mury o grubości 5 m, aby odpierać ataki ze wschodu, ale mimo to zamek w późniejszych latach dość często zmieniał właściciela. Ostatnia taka zmiana miała miejsce, gdy w wyniku przesunięcia granicy po traktacie w Turku w 1743 r., wprowadzili się tu Rosjanie. Dobudowali wtedy, niestosowny tutaj, tzw. Apartament Adiutanta, który - ze swoimi jaskrawożółtymi ścianami i oknami o dziwnym kształcie - przypomina duży kawałek sera ementalera. Zamek utracił swoje znaczenie, kiedy Finlandia została przekształcona w 1812 r. w Wielkie Księstwo i skończył jako siedziba więzienia miejskiego. Liczba mieszkańców wynosiła wtedy 275 osób.
Po zamku oprowadzają przewodnicy w strojach ludowych, a każdy z nich opowiada w jednym z wybranych języków. Można wybrać fiński, angielski, niemiecki, rosyjski, francuski. Wśród licznych osobliwości uwagę zwraca oryginalna toaleta w komnacie dziewczęcej, dla której rodzaj naturalnego szamba stanowiło jezioro, leżące wprost pod nią. Jeśli kogoś stać to może sobie wynająć sale w zamku na wesele, bo tego rodzaju usługi są możliwe.
Olavinlinna można zwiedzać codziennie od VI-poł.VIII w godz. 10-17, a w pozostałą część roku od 10-15. Wstęp, który obejmuje również opiekę przewodnika kosztuje 20 marek fińskich (ulgowy 15) (dane z 1998 roku)Muzeum Regionalne jest czynne w VII codziennie 10-20, a przez pozostałą część roku od wtorku do niedzieli 11-17. Bilet kosztuje 10 mk w sezonie wakacyjnym, a 5 mk w pozostałym. Wstęp do Muzeum Statków (czynne tylko VI-VIII) na podstawie tego samego biletu.


Oczekuję na uwagi.

Na początek  
Poprzednia strona  Następna strona


Copyright 1998-2004 Weronika i Grzegorz Sowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie jakichkolwiek elementów strony (tekst, zdjęcia) bez zgody autorów ZABRONIONE.
Wykorzystywanie adresów e-mail do celów marketingowych zabronione.
Ostatnia modyfikacja serwisu: grudzień 2004