|
B E Z P I E C Z N E G Ó R Y - I T Y M O Ż E S Z P O M Ó C
|
Poprzednia strona Następna strona
Finmark (1) - półwysep Nordkyn (Gamvik)
Finnmark - jak sama nazwa wskazuje - jest najbardziej na północ wysuniętą częścią ... Norwegii.
Na półwysep Nordkyn dostać się można skręcając z głównej szosy prowadzącej z Tana-Bru do Narviku na drogę otwartą oficjalnie w sierpniu 1989 r.
Po przejechaniu miejscowości Bekkarfjord natknąć się można na szlaban na drodze, który oddziela dalszy 30-kilometrowy odcinek drogi aż do Hopseidet. Obok na tablicy wypisane są godziny przejazdu ... pługu śnieżnego w czasie zimy. W tym okresie ruch samochodowy może się bowiem odbywać tylko za pługiem, ponieważ w pół godziny od odśnieżenia droga moze być z powrotem nieprzejezdna. Podczas rekordowej zimy w 1994 roku droga była zasypana śniegiem przez 238 dni, a więc mniej więcej od października do maja włącznie. Zaś - co można obserwować np. na kartkach pocztowych - zaspy potrafią sięgać 4-5 metrów.
|
Krajobraz na półwyspie jest iście arktyczny, żeby nie powiedzieć księżycowy. Żadnych drzew, krzewów, trawy, jedynie miejscami jakieś porosty. Jest to całkowicie bezludna okolica, tylko wszędzie kamienie, zamarznięte jeziorka oraz nieliczne o tej porze połacie śniegu. A był to sam początek lipca...
Nieco życia pojawia się na samej północy po przejechaniu Hopseidet. Spośród paru miejscowości na uwagę zasługuje w zasadzie tylko Gamvik. Według meteorologów nie ma tu lata, bowiem średnia temperatura w najcieplejszym miesiącu, jakim jest sierpień nie przekracza 10C. W otwartym zaraz po II wojnie zakładzie przetwórstwa rybnego produkcja opierała się na suszonych i solonych rybach, eksporcie świeżych ryb do wielkiej Brytanii oraz na wytwarzaniu tranu.
|
|
4 km na północ od Gamviku znajduje się w Sletness najdalej na północ na świecie położona latarnia morska na stałym lądzie. Leżąc na 710N znajduje się mniej więcej na tej samej szerokości geograficznej co północne krańce Alaski. Również na tym półwyspie znajduje się najdalej na północ wysunięty punkt Europy na stałym lądzie - Kinnarodden (71 st 08' 01''). Można się do niego dostać po siedmiogodzinnej pieszej wyprawie z Mehamn, bo niestety dróg tam już nie ma. Samo Mehamn zaś znane było z połowów na wieloryby na początku wieku.
|
Powrót z półwyspu Nordkyn wgłąb lądu można odczuć jako powrót do cywilizacji. Dalsza droga prowadzi na wschód i tylko jednym miejscu odgałęzia się prowadząc na Przylądek Północny.
Oczekuję na uwagi.
Na początek
Poprzednia strona Następna strona