www.wirtual.com.pl
B E Z P I E C Z N E   G Ó R Y   -   I   T Y   M O Ż E S Z   P O M Ó C
Smigło dla Tatr
Poprzednia strona  Następna strona


Vardo


Tunel do Vardo Jadąc przez półwysep Varanger-Halvoea dociera się do brzegów Morza Barentsa. Wydaje się, że można tylko zawrócić i pojechać z powrotem. Na wyspie widać jednak spore miasto - Vardo.
Dostać się do niego można przez pierwszy w Norwegii podmorski tunel o długości 2890m schodzący w najgłębszym punkcie do 88 m.p.p.m.
Vardo

Vardo

Ratusz w Vardo O tym, że Vardo leży w arktycznej strefie klimatycznej przypomina para wydobywająca się z ust nawet w pogodne, lecz zimne czerwcowe popołudnia. Jest ono zarazem najdalej na wschód wysuniętym miastem Norwegii. Prawa miejskie uzyskało w 1789 r. Podobnie jak wiele innych miast Finnmarku, Znacznie zniszczone podczas II wojny światowej zostałopóźniej odbudowane. Dzisiaj życie miasta skupia się wokół ryb: połów, przetwórstwo, szkoła przemysłu rybnego (tak, to prawda).
Vardohus Festning

zabudowania Vardohus Festning


Główna atrakcja miasteczka to najdalej na północ położona forteca na świecie: Vardohus Festning. Obecna twierdza o oryginalnym kształcie ośmioramiennej gwiazdy to trzecią z kolei wybudowana w tym miejscu. Pierwsza powstała na przełomie XIII i XIV wieku, kolejna w wieku XV a obecna (wzniesiona przez króla Christiana VI) ukończona została w 1738 r. Zbudowano ją w celu odparcia ewentualnej napaści na kraj z północnego wschodu, lecz nigdy nie doszło tu do żadnych walk zbrojnych, więc bastiony i wały obronne przetrwały praktycznie bez zmian. W obrębie murów znajduje się też niewielkie muzeum. Jednym z eksponatów jest belka z wcześniejszej średniowiecznej fortecy z podpisami kolejnych królów.
Mina - skarbonka

Informacje praktyczne

Forteca jest otwarta codziennie od 8-23, a z przewodnikiem jedynie od VI-VIII. Wstęp kosztuje 10 koron norweskich, które zamiast wpłacić w kasie można wrzucić do "skarbonki" przy wejściu - dużej morskiej miny z okresu wojny. Muzeum można zwiedzać w lecie przez cały tydzień od 9.00-18.30, a w pozostałym okresie od 9.00-15.00. Za wstęp zapłacimy 20 koron.

Oczekuję na uwagi.

Na początek  
Poprzednia strona  Następna strona


Copyright 1998-2004 Weronika i Grzegorz Sowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie jakichkolwiek elementów strony (tekst, zdjęcia) bez zgody autorów ZABRONIONE.
Wykorzystywanie adresów e-mail do celów marketingowych zabronione.
Ostatnia modyfikacja serwisu: grudzień 2004