www.wirtual.com.pl
B E Z P I E C Z N E   G Ó R Y   -   I   T Y   M O Ż E S Z   P O M Ó C
Smigło dla Tatr
Poprzednia strona  Następna strona


Trondheim


Trondheim, nazywane do XVI w. Nidaros, to pełne uroku miasto z doskonale zachowanym starym centrum. Dzięki strategicznemu położeniu nad zatoką stanowiło przez długi czas siedzibę władz Norwegii. To tutaj zbierał się pierwszy norweski parlament, Ting, a miejscowa katedra była centrum życia religijnego, do którego przybywali pielgrzymi aż z Oslo. Choć niewiele na to wskazuje, dzisiejsze Trondheim posiadające uniwersytet i wspaniałą katedrę jest trzecim co do wielkości miastem norweskim.
Katedra Nidaros w Trondheim Katedra Nidaros w Trondheim
Katedra Nidaros w Trondheim
Od wieków celem przybywających do Trondheim pielgrzymów była potężna katedra Nidaros, największa budowla Średniowiecza w Skandynawii. Wspaniale odrestaurowana po kilku pożarach i zniszczeniach z okresu reformacji, cieszy się mianem największej atrakcji miasta oraz jednego z najważniejszych zabytków Norwegii. Budynek, noszący do dziś starą nazwę miasta, wzniesiono na cześć króla Olafa II, ogłoszonego później świętym. Budowę kościoła rozpoczęto w poł. XI wieku, rozbudowywano go stopniowo, aby pomieścić coraz liczniejsze rzesze pielgrzymów. W 1152 r. budowla otrzymała prawa katedry, kiedy to Trondheim stało się arcybiskupstwem o władzy sięgającej aż po Orkady i wyspę Isle of Man. Katedra, tradycyjne miejsce pochówku rodzin królewskich, od 1814 r. stanowi miejsce koronacji wszystkich kolejnych monarchów Norwegii.
Bybrua - Most Starego Miasta

Zabytkowe budynki na nabrzeżu

Idąc w kierunku rzeki dochodzi się do mostu Starego Miasta (Bybrua), okazałej drewnianej konstrukcji w czerwonym kolorze. Jest to po katedrze drugi symbol miasta umieszczany prawie na wszystkich pocztówkach. Po drugiej stornie rzeki na nabrzeżu stoją zabytkowe drewniane XVIII-wieczne magazyny. W tej dzielnicy można znaleźć więcej starych zabudowań o drewnianych fasadach pomalowanych w pastelowe barwy.

Oczekuję na uwagi.

Na początek  
Poprzednia strona  Następna strona


Copyright 1998-2004 Weronika i Grzegorz Sowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie jakichkolwiek elementów strony (tekst, zdjęcia) bez zgody autorów ZABRONIONE.
Wykorzystywanie adresów e-mail do celów marketingowych zabronione.
Ostatnia modyfikacja serwisu: grudzień 2004