www.wirtual.com.pl
B E Z P I E C Z N E   G Ó R Y   -   I   T Y   M O Ż E S Z   P O M Ó C
Smigło dla Tatr
Poprzednia strona  Następna strona


Finmark (2) - półwysep Varanger-Halvoya


Finnmark - jak sama nazwa wskazuje - jest najbardziej na północ wysuniętą częścią ... Norwegii.

Między Sor-Vaeanger a półwyspem Varanger-Halvoya usadowiło się miasteczko Tana Bru. W tej ponad 3-tysięcznej stolicy okręgu są w użyciu 3 oficjalne języki: norweski, fiński i lapoński. Nie ma tu specjalnie czego oglądać, można się jedynie wybrać na ryby lub na płukanie złota. Przepływa bowiem przez nie rzeka Tana, trzecia co do długości w Norwegii i jedna z najlepszych w Europie pod względem obfitości w łososie.

Głównym miastem regionu jest Vadso, jednak nie ma w nim większych atrakcji. Podczas II wojny światowej niemal całe Stare Miasto legło w gruzach, zniszczone przez radzieckie bomby i wycofujących się Niemców. Dziś na jego miejscu stoi nowoczesne śródmieście pozbawione indywidualnego piękna. Naprzeciwko centrum, na wyspie Vadsoya wznosi się maszt, do którego w 1926 r. Roald Amundsen przycumował swój sterowiec "NORGE" przed ekspedycją na Biegun Północny.

Na północ od miasta znajduje się swego rodzaju ciekawostka kartograficzna. Są to dwa słupy skalne zwane Vadso Base A i B. Od XIX Norweskie Towarzystwo Geograficzne zajęło się sporządzaniem dokładnych map kraju. Problem był z dokładnym przeniesieniem wymierzonych odległości na kartkę papieru w celu wiernego odwzorcowania terenu. Potrzebne były jakieś punkty odniesienia. W tym celu stworzono w Norwegii 17 takich punktów bazowych, między którymi bardzo dokładnie wymierzono odległość. Dystans między tymi w Vadso wynosi 3234,9423 m. Wartość ta była używana jako skala przy przenoszeniu odległości rzeczywistych na te na mapie aż do 1969 r. Niezwykłość tych słupów polega na tym, że jako bardzo nieliczne ostały się oba i w dobrym stanie.
Droga wzdłuż zatoki Jadąc na wschód zauważa się ciągłą zmianę krajobrazu. Na całym półwyspie nie ma drzew, większych krzewów, a w środku lata tylko gdzieniegdzie kwitną nieśmiało jakieś roślinki. Dookoła jedynie skały, kamienie, mchy, porosty i drobne krzewinki.
Ekkeroy Ekkeroy W tym surowym krajobrazie, w miejscowości Ekkeroy tysiące ptaków corocznie łączy się w pary. Na jednej nadmorskiej skale wije swoje gniazda ponad 20 tys. par.

Na samym końcu drogi, na małej wyspie znajduje się Vardo, najdalej na wschód wysunięte miasto Norwegii i jedyne leżące w arktycznej strefie klimatycznej.


Oczekuję na uwagi.

Na początek  
Poprzednia strona  Następna strona


Copyright 1998-2004 Weronika i Grzegorz Sowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie jakichkolwiek elementów strony (tekst, zdjęcia) bez zgody autorów ZABRONIONE.
Wykorzystywanie adresów e-mail do celów marketingowych zabronione.
Ostatnia modyfikacja serwisu: grudzień 2004