Do kompleksu Akershus prowadzi kilka bram. Jedną ze ścieżek od głównego wejścia dojść możemy do Christiana Bymodell, gdzie można oglądnąć makietę miasta z 1838, a także poznać jego historię (1624 - 1900) z prezentowanego pokazu audiowizualnego. Miniaturowy model stolicy mierzy 10 x 15 m.
Druga ścieżka prowadzi do centrum informacyjnego, skąd wyrusza się na zwiedzanie twierdzy. Niedaleko mieści się stare więzienie, które na życzenie można zwiedzać. Budynek został zbudowany na magazyn prochu, a później przerobiony na więzienie. Pierwsze cele, w tym grupowa dla 50-60 osób, były "oddane do użytku" w 1830 r. W połowie wieku dodano nowy poziom, a w 1890 kolejne cele dla więźniów były wybudowane już na poziomie gruntu. W czasie II wojny światowej było tu więzionych wielu członków norweskiego ruchu oporu, których potem skazywano na śmierć.
Podobny charakter i wymowę ma Muzeum Oporu mieszczące się tuż obok bramy zamkowej. Ekspozycje są oznaczone w języku norweskim i niemieckim, a przedstawiają fotografie obrazujące przebieg wojny na ziemi norweskiej.
Pośród budynków otaczających plac defiladowy znajduje się Muzeum Obrony, znane też pod nazwą Muzeum Sił Zbrojnych. Jest to niezbyt ciekawy obraz historii norweskiego oręża, składający się głównie z kolekcji mundurów i broni palnej.
Jednakże dla Polaków szczególnie interesująca będzie makieta okolic Narviku na której przedstawione zostały szczegóły bitwy z II wojny światowej.
Chcąc obejrzeć współczesne umundurowanie warto chociażby popatrzyć na zmianę warty przy poszczególnych posterunkach. Przy odrobinie szczęścia można trafić na paradę na placu defiladowym. Znajduje się też na nim pomnik pamięci ofiar wojny.
Twierdza Akershus jest co prawda otwarta codziennie od 6.00 do 21.00, ale zwiedzać zamek można tylko od połowy kwietnia do końca października codziennie od 10 - 16 (tylko w dni powszednie od maja do połowy września), a w niedziele zawsze od 12.30 do 16. Wstęp kosztuje 20 koron. W cenie zawarte jest oprowadzenie przez przewodnika.
Również 20 kr trzeba zapłacić za obejrzenie makiety Oslo (otwarte tylko w wakacje 12-17).
Wstęp do Muzeum Oporu kosztuje 15 kr, w sezonie wakacyjnym otwarte jest 10-17, w pozostałe dni roku nieco krócej.
Wstęp do Muzeum Obrony jest bezpłatny.
(dane z 1998 roku)
|