www.wirtual.com.pl
B E Z P I E C Z N E   G Ó R Y   -   I   T Y   M O Ż E S Z   P O M Ó C
Smigło dla Tatr
Poprzednia strona  Następna strona

OSLO - SKANSEN

Skansen opisany w ówczesnym przewodniku jako mało ciekawy zrobił na nas duże wrażenie. Być może, gdybyśmy najpierw przejechali całą Norwegię nie znaleźlibyśmy w nim zbyt wiele ciekawych rzeczy, ale rozpoczynając od niego podróż sytuacja była całkiem odwrotna. Zgromadzono w nim eksponaty zarówno ze wsi jak i miast norweskich, pochodzących generalnie z okresu XVII - XIX wieku, choć najstarszy obiekt pochodzi z końca wieku XIII.
Zabudowania miejskie
Zabytkowa stacja benzynowa
Na teren "miasta" przeniesione zostały całe kamienice, a w nich między innymi sklep kolonialny, apteka - wszystko w pełni urządzone oraz z osobami w stylowych strojach chętnie udzielającymi informacji o danym obiekcie. Stavkirke Z ciekawszych budynków należy wymienić kościół Stavkirke przeniesiony z doliny Valdres, zabudowania "wiejskiej" uliczki jak też młyn (opisany na planie jako "siłownia wodna"). Przy jednej z "miejskich" uliczek była nawet ... zabytkowa stacja benzynowa.
W skansenie interesujące jest również to, że warsztaty pracują, po zagrodach wiejskich biegają kury, kaczki, pasą się krowy. Interesujący jest na przykład warsztat garncarza, gdzie wytwarzane są naczynia i figurki gliniane w identyczny sposób jak to się odbywało przed wiekami - "nożny" napęd stolika, ręczne wytwarzanie naczyń czy też lepienie figurek. W chacie znajduje się również piec w którym wypala się przygotowane rzeczy, a całość kończy ręczne malowanie. Wytworzone naczynia można było kupić jako pamiątkę ze skansenu (tak to Norwedzy łączą przyjemne z pożytecznym). U garncarza ...
Kilka innych zdjęć ze Skansenu:
Skansen Skansen
Skansen Skansen


Oczekuję na uwagi.

Na początek  
Poprzednia strona  Następna strona


Copyright 1998-2004 Weronika i Grzegorz Sowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie jakichkolwiek elementów strony (tekst, zdjęcia) bez zgody autorów ZABRONIONE.
Wykorzystywanie adresów e-mail do celów marketingowych zabronione.
Ostatnia modyfikacja serwisu: grudzień 2004